Masło shea na rany i oparzenia

Czy wiesz, że oprócz doskonałego nawilżania i utrzymywania Twojej skóry młodej i jędrnej, masło shea może być również używane jak balsam na rany i oparzenia? Mieszkańcy rejonów Afryki, gdzie drzewa shea występują naturalnie, używają właśnie tego samego masła w leczeniu wielu uszkodzeń skóry.

Jak to możliwe? Ten niezwykły indeks kwasów tłuszczów zawartych w maśle shea, jest tak zbliżony do naszego, endogennego (czyli do tych tłuszczów, których już posiada – zazwyczaj w niewystarczających ulościach – i potrzebuje nasza skóra), że znacznie lepiej regeneruje uszkodzenia skóry.

A jeśli jest to jeszcze zbyt ogólnie napisane, oto najważniejsze właściwości dobrego jakościowo, organicznego Masła Shea, w leczeniu ran i oparzeń:

 1. Masło shea wykazuje działanie przeciwzapalne. Doskonale sprawdza się w leczeniu oparzeń słonecznych, trądziku i trądziku różowatym, poparzeń, wyprysków, łuszczycy i innych zapalnych chorób skóry. Jeden z jego głównych związków – alantoina – wspomaga regenerację komórek i przyspiesza tempo gojenia się ran.
 2. Przeciwutleniacz – masło shea zawiera witaminę E. I to w formie tokoferolu i tokotrienoli. Są to silne przeciwutleniacze, które chronią komórki skóry przed działaniem wolnych rodników. Pomaga to szybciej wyleczyć ranę.
 3. Witamina K – witamina K jest niezbędna, między innymi, do wspomagania krzepnięcia krwi. 
 4. Redukcja blizn – witamina E i witamina K pomagają zmniejszyć blizny, będą mniej widoczne, niż po niewspomaganym leczeniu.
 5. Działanie antybakteryjne – Masło Shea tworzy „barierę” na ranie i zatrzyma wszelkie bakteria mogą powikłać gojenie. Dzieje się tak z uwagi na zawartość naturalnie antybakteryjnego kwasu cynamonowego.
 6. Działanie kojący – Masło Shea jest niesamowicie kojące. Aby zniwelować irytujące uczucie pulsującej czy też piekącej rany, delikatnie wytrzyj w nią Masło Shea. Doskonale radzi sobie również z natarczywym swędzeniem po ukąszeniu insektów.

Masło shea jest naturalnie hipoalergiczne i można je używać na całe ciało – na miejsca wyjątkowo delikatne, intymne, na skórą noworodków i osób starszych.

Jedynym skutkiem ubocznym z leczenie uszkodzeń skóry Masłem Shea jest młodziej wyglądająca skóra 😉

P.S. Tylko wśród mojej rodziny i najbliższych przyjaciół wyleczyliśmy naszym masłem shea Duafe następujące uszkodzenia skórne:

 • popękane pięty,
 • poparzenia po wymrażaniu brodawki,
 • zacięcia po goleniu,
 • gojenie blizn pooperacyjnych (są widoczne, ale mają kolor zbliżony do koloru skóry, a nie różowy/czerwonawy)
 • oparzenia słoneczne całych rąk po całodniowej podróży motocyklem (LWG!),
 • wyleczenie rany w pięcie w postaci dziury, która nie chciała się zaleczyć miesiącami (grudka masła do środka i po kilku tygodniach skóra ładnie się zarosła).
 • drobne poparzenia w kuchni
 • ukąszenia insektów (używamy Masła Shea Duafe z olejkiem z trawy cytrynowej, gdyż zapach cytrynowy również odstrasza).
Ciekawe? Koniecznie podziel się z innymi - warto promować zdrowy tryb życia!