Czy każde oferowane „Masło Shea” to taki sam kosmetyk naturalny?

Ciekawe? Podziel się z innymi - warto promować zdrowy tryb życia!

Masła Shea, które są oferowane na rynku są oczywiście różne. Jeśli wydaje Ci się, że masło shea – jako tłuszcz/wyciąg z orzecha – to zawsze po prostu ten sam naturalny kosmetyk, ten sam tłuszcz – jesteś w błędzie.

Produkcja masła shea

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem istotnym dla jakości (i stopniu starzenia się kosmetyku) jest metoda produkcji. W przypadku maseł kosmetycznych raczej będzie chodzić o filtrację i staranność ekstrakcji oleiny.

Dobre masło shea, takie jak np. Duafe, będzie gładkie i niemal perłowe. Będzie miało bardzo przyjemny, organiczny zapach.

masło shea - naturalny kosmetyk do całego ciała i na problemy skórne - organiczne i dobrze przefiltowane
perłowa konsystencja, brak grudek i „włókienek” – to cechy świeżego, dobrze przefiltrowanego masła shea do skóry i całego ciała – do pielęgnacji i do leczenia dolegliwości.

Typowe hurtowe* masło może być zbrylone, posiadać włókienka (ale rozpuszczalne), grudki, mieć strukturę mokrego śniegu. Może również posiadać nieprzyjemny zapach.

* mam na myśli typowy hurt masła na ilość, na kontenery na rynku ghańskim, gdzie liczy się cena a nie jakość.

Termin przydatności naturalnych kosmetyków

Każdy produkt, w niewłaściwych warunkach, nawet drewniany klocek lub kolorowe czasopismo na wystawce w kiosku, które blaknie od słońca, tak i Masło Shea bardzo powoli, ale jednak, traci swoje wartości odżywcze z upływem lat. Należy jednak dodać, że nawet po kilkunastu latach leżenia na półce, dobre Masło Shea nigdy się nie zepsuje i zawsze będzie można go używać. Zawdzięcza to dużej zawartości bakteriobójczego kwau cynamonowego. Bakterie po prostu go nie lubią tego kosmetyku naturalnego. Witaminy z czasem utleniają się. Wciąż będzie jednak doskonałym, nawilżającym i regenerującym kremem.

Przetwarzanie maseł kosmetycznych

Czym bardziej masło będzie przetworzone (roztapiane, zalewane, zamrażane, narażone na ekspozycję na słońce, wysokie temperatury, itp), tym szybciej będzie traciło swoje wartości, ponieważ nie będzie już skupione w swojej naturalnej, organicznej i pierwotnej postaci.

Masło Shea w komercyjnej kosmetyce mieszane jest z innymi składnikami, co powoduje, że masło staje się bliższe syntetycznemu kremowi, niż naturalnemu kosmetykowi, jakim jest masło shea. Producenci dodają niekiedy bardzo niewiele Masła Shea do swoich kremów, a markują je jako „Masło Shea” na etykiecie. Musisz liczyć się z tym, że aktualnie Masło Shea jest niezwykle popularne, przechodzi istny bum na rynku, i producenci będą to wykorzystywać jak najkorzystniej dla swoich zarobków. Koniecznie czytaj skład na etykiecie! Kolejność składników określa ilość surowca.

kosmetyki naturalne bez sls, sles i bez szkodliwych substancji.
Sprawdzanie każdego produktu pod względem jakości składników to udręka XXI wieku. SLS, SLES, parabeny, ftalany – i jeszcze wszystko w plastiku.

Ale dlaczego nie korzystać w pełni z całej mocy masła shea – lekarstwa na skórę! – tylko rozpuszczać go z czymś innym? Czy jesteśmy aż tak wygodni, że kosmetyk o innej konsystencji niż śmietankowy, mokry krem staje się cosmetorium-non-grata? Warto zapoznać się z tematem „rafinowane masło shea”.

Pochodzenie masła shea

Każde jedno Masło Shea pochodzi z innej manufaktury. A każda manufaktura skupuje orzechy z różnych wiosek od różnych zbieraczy. Końcowo masło będzie miało również inny zapach, inną konsystencję, w zależności od metody produkcji. Na przykład, masło o nieprzyjemnym zapachu będzie najprawdopodobniej pochodziło z niezbyt dobrze wysuszonych orzechów (wilgoć!).

Ciekawe? Podziel się z innymi - warto promować zdrowy tryb życia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.