Masło shea jest używane od 2000 lat!

Ciekawe? Podziel się z innymi - warto promować zdrowy tryb życia!

Dzisiaj masło shea można znaleźć w niemal każdych produktach kosmetycznych. Zaczynając od kremów, przez żele do mycia ciała, kończąc na kremach i mydłach. „Moda” na ten składnik (a raczej produkt) rozpoczęła się jednak już bardzo dawno temu. W rzeczywistości ludzie produkowali i używali masła shea 1000 lat wcześniej niż do tej pory sądzono.

wykopaliska, gdzie znaleziono pierwsze slady zuwania masla shea
źródło: https://quod.lib.umich.edu

Odkrycie – jak donosi czasopismo Journal of Ethnobiology – zostało dokonane przez antropologów z University Oregon. Wykopaliska na stanowisku archeologicznym zwanym Kirikongo, w zachodnioafrykańskim kraju Burkina Faso, ujawniły fragmenty skorup orzechów, odkryte w pozostałościach gospodarstw domowych. Po przeanalizowaniu okazało się, że karbonizowane muszle pochodzą z czasów około 100 r. n.e. Poprzednio sądzono, że masło shea było używane od około 1100 r. n.e. Według Daphne E. Gallagher, badaczki z uniwersyteckiego wydziału antropologii, nowe odkrycie udowadnia, jak wciąż mało wiemy na temat kultury afrykańskiej.

Wykopaliska w Kirikongo rozpoczęły się na początku XXI wieku. Oprócz tego, że było to miejsce najwcześniejszej znanej produkcji masła shea, było także kiedyś rejonem w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie hodowano pierwsze kurczaki .

lupiny orzechów shea - najlepszego kosmetyku

Dzisiaj ten produkt, tak bogaty w przeciwutleniacze i wartościowe kwasy tłuszczowe, jest eksportowany na cały świat, głównie do produkcji mydeł, płynów czy kremów. Jednak pierwsze społeczności, które go wyprodukowały, używały go prawdopodobnie jako źródła tłuszczu do przygotowywania posiłków.

Ciekawe? Podziel się z innymi - warto promować zdrowy tryb życia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.